Eyüp Aygar Fen Lisesi

2. Genç Mühendisler Tasarım Yarışması


Yarışma Şartnamesi


Yarışma Amacı

Yarışmacılar tasarlayacakları araç ile belirlenen bir parkuru en kısa sürede tamamlamaya çalışacaklardır. Parkur uzunluğu ortalama 150 m dir. Parkur genişliği en fazla 10 m en az 2m dir. Yarışmacıların 3 tur hakkı bulunmaktadır. Ancak 1 turun 3 dakika içinde tamamlanması gerekmektedir. Yarışmacıların parkur dışına çıkmadan ve kısa sürede yarışmayı tamamlamaları gerekecektir. Yarışma sonunda en az hata puanı alan ve yarışı en kısa sürede bitiren yarışmacı finalde yarışmaya hak kazanacaktır.

Finalde en kısa sürede yarışmayı tamamlayan üç ekip yarışma derecelerine göre 3 er metre aralıkla arka arkaya sıralanarak 2 tur daha yapacak ve bu yarışmadaki derecelere göre 1. , 2. ve 3. belirlenecektir.


Yarışma Kuralları

1) ARAÇ

a) Araçların maksimum uzunluğu 170 cm, maksimum genişliği 80 cm, tekerlek yarıçapı ise maksimum 30 cm olmalıdır.

b) Araca içinden bir enerji desteği verilmesi gerekmektedir. Motor aksamı , Pedal ve dişli sistemi veya itici güce sahip cihazların kullanılması serbesttir.

c) Aracın fren sistemi , aracı yönlendirecek bir direksiyon ve en az 3 tekerleği bulunmalıdır.

d) Yarışmacılar güvenlik amacı ile kendilerinin temin ettiği kask, dizlik ve dirsekliği kullanmak zorundadır.

e) Araç, parkuru en kısa sürede bitirecek şekilde tasarlanmalıdır. Araçlar yarış sırasında parkur dışına çıkmamalıdır.

f) Güvenli enerji kaynakları kullanılmalıdır. Güvensiz enerji kaynaklarına örnek olarak kimyasal patlayıcılar, kostik gazlar, roket motorları sayılabilir. Yüksek basınçlı gaz sistemleri ve güvenliği kesin olmayan enerji kullanılacağında mutlaka önceden onay alınması gerekmektedir.

g) Araçların çalıştırılıp yarışmaya başlaması araç üzerinde tek bir eylemle (bir ipin kesilmesi, düğmeye basılması, pimin çekilmesi gibi) olabileceği gibi yarışma ekibinden bir öğrencinin aracı (sadece yarış başlarken 3m mesafe ile sınırlı) itmesi ile de yapılabilecektir. Tüm depolanabilir enerji sistemleri yarış başlamadan doldurulmuş olmalıdır.

h) Yapımında zehirli, kişiye ve çevreye zararlı malzeme kullanılamaz.

i) Yarışma sırasında aracın görünen bir yerine kayıt numarası iliştirilecektir.

2) YARIŞMA BÖLGESİ

Yarışma Bölgesi, cihazların yarıştırılmasına elverişli düz bir zemine sahiptir. Yüzey genellikle düzgündür ama bazı pürüz ve düzensizliklerin olması mümkündür. Parkur uzunluğu ortalama olarak 150 m dir. Yarış parkurunda 15 cm yüksekliğinde 1 m genişlikte bir tümsek bulunmaktadır. Bazı yerlerde yarışmacıların keskin dönüşler yapması gerekebilir.

3) PUANLAMA

Yarışmada 3 turu en kısa sürede ve en az ceza ile bitirenler dereceye girecektir.

Ceza Puanları:

(4. İhlal hariç diğer ihlaller her yapılışta ceza ile değerlendirilir. )

4) JÜRİ

Organizasyon komitesi tarafından belirlenen jüri üyeleri yarışma günü finalistleri ve dereceye giren yarışmacıları belirleyecektir.

5) YARIŞMANIN YAPILIŞI

a) Yarış sırasını belirlemek için yarışmanın başında kura çekilecektir. Çekilen kura sonucuna göre yarışmacılar yarışa başlayacaktır.

b) Yarışmadan önce araçlara bir kayıt numarası verilecektir. Kayıt numarası verildikten sonra yarışma başlayıncaya kadar araçlarda ayar ve/veya değişiklik yapılması yasaktır. Bu nedenle kayıt numarası verildikten sonra yarışmacılar araçlarını görevlilere bırakıp kendilerine ayrılan yerlere geçeceklerdir.

c) Yarışmacılar, kayıt sırasında araçlara verilen numaralara göre Yarışma Bölgesine davet edilecektir. Yarışma Bölgesine davet edilen yarışmacılar kendilerini tanıtıp aracın çalışma prensibini anlatan kısa bir sunum yapacaktır. (Bu aşamada da yarışmacıların araçlarında ayar/değişiklik yapması yasaktır).

d) Yarış başlama çizgisine her ekip kura sırasına göre gelecek başlama anında aracın yanında danışman öğretmen ve varsa 2. öğrencide bulunabilecektir. Ancak yarışma parkuru içinde belirlenen görevlilerin dışında kimse bulunamayacaktır.

e) Yarışmada bir başhakem, dört puan hakemi ve bir süre hakemi görev alacaktır. Başhakem yarışmacılara, sayı hakemlerine ve süre hakemine hazır olup olmadıklarını soracak. “Evet” cevabı alındıktan sonra başhakem “3 – 2 – 1 – başla” komutu verecektir ve süre hakemi süreyi başlatacaktır.

f) Başla komutuyla birlikte yarışmacılar araçlarını hareket ettirmeye başlayacaktır. Başla komutundan önce aracın çalışır halde olması ancak hareket etmemesi gerekmektedir.

g) Yarıştan önce belirlenen bir günde yarışmacılar antrenman turlarına davet edilecektir. Antrenman turlarına katılım zorunludur. Antrenman turunda araç kullanmayan öğrenciler yarışmada araç kullanamayacaktır.

h) Yarışma sırasında parkur başlarında sürücü değişikliği yapılabilir ancak bu durum 2 ceza puanı ile değerlendirilir.

i) Ceza puanı hakemleri yarış alanını gözleyecektir. Yarışmacı yarışını tamamladığında hakemler yarışmacının ceza puanlarını ve yarış süresini jürinin onayını aldıktan sonra anons edecek, masa hakemi bu puanı kaydedecektir.

j) En düşük puanı alan yarışmacıların sayısı birden fazla olursa, yarışmacılar kendi aralarında yeniden yarışacaklardır. Bu yarışlar sonunda da eşitlik bozulmazsa, yarışmayı düzenleyen organizasyon komitesinin belirleyeceği jüri üyeleri finalistleri ve kazananları belirleyecektir.

k) Finalde en kısa sürede yarışmayı tamamlayan üç ekip yarışma derecelerine göre 3 er metre aralıkla arka arkaya sıralanarak 2 tur daha yapacak ve bu yarışmadaki derecelere göre 1. , 2. ve 3. Belirlenecektir.